Καλώς ήρθατε στην Ημέρα 1 στο NEUROFIT: τον προσωπικό σας προπονητή νευρικού συστήματος.
Με τον ίδιο τρόπο που οι μύες μας μπορούν να εκπαιδευτούν να σηκώνουν μεγαλύτερα βάρη, ένα υγιές νευρικό σύστημα είναι πιο ανθεκτικό στο άγχος. Γιατί είναι αυτό σημαντικό;
Το μη επεξεργασμένο άγχος αποθηκεύεται στο σώμα και διαταράσσει το νευρικό σύστημα. Άλλα ανεπιθύμητα συμπτώματα ακολουθούν, όπως συναισθηματική ανισορροπία, άγχος, επαναλαμβανόμενες σκέψεις, δυσκολία να χαλαρώσετε, και μερικές φορές, ακόμη και πεπτικά προβλήματα και χρόνιο πόνο.
Είναι πολύ συνηθισμένο για τους ανθρώπους να νομίζουν ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτούς, ενώ στην πραγματικότητα, το νευρικό τους σύστημα είναι απλώς απορρυθμισμένο.
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να «σκεφτούμε» το άγχος; Και τι κάνει τη δουλειά στο νευρικό σύστημα τόσο ισχυρή;
Το 80% του νευρικού συστήματος είναι «απρόσφορο» - μεταφέρει σήματα από το σώμα προς τον εγκέφαλο. Αυτό σημαίνει ότι όταν ο σκεπτόμενος εγκέφαλος και το σώμα λένε διαφορετικές ιστορίες για το άγχος, το σώμα κερδίζει.
Επομένως, ο καλύτερος τρόπος να επιλύσουμε το άγχος είναι μέσω των ίδιων τρόπων που αποθηκεύεται - το νευρικό σύστημα και το σώμα.
Ρυθμίζοντας το νευρικό μας σύστημα, βοηθάμε το σώμα μας να καθαρίσει το μη επεξεργασμένο άγχος και να δημιουργήσει νέες νευρικές διαδρομές που σηματοδοτούν καλή υγεία, ασφάλεια και ευτυχία.
Το πρωτόκολλο NEUROFIT ξεκινά εστιάζοντας στην ενσάρκωση για αυτόν ακριβώς τον λόγο, εστιάζοντας σε τρεις κύριες πρακτικές: Άσκηση, Κοινωνικό Παιχνίδι και Ηρεμία. Κάθε μία στέλνει θετικά σήματα σε διαφορετικό μέρος του νευρικού συστήματος, επικοινωνώντας ασφάλεια και ισορροπία.
Όταν συνδυάζεται με την καθημερινή ρουτίνα και την παρακολούθηση συνηθειών του NEUROFIT, αυτή η προσέγγιση είναι εξαιρετικά αποτελεσματική. Το 94% των ενεργών μελών αναφέρουν αισθητά λιγότερο άγχος μέχρι το τέλος της Εβδομάδας 1.
Αύριο, μετά από 2 ημέρες ελέγχων, θα ανακαλύψετε τον τύπο ενέργειας του νευρικού σας συστήματος, που θα σας βοηθήσει να εστιάσετε σε αυτό που υποστηρίζει καλύτερα το νευρικό σας σύστημα.
Τα επόμενα βήματά σας για σήμερα; Ολοκληρώστε τον πρώτο σας έλεγχο, τη μέτρηση HRV και την άσκηση BALANCE για να ορίσετε τη βασική γραμμή του νευρικού σας συστήματος.