Είναι συνηθισμένο να έχουμε δυσκολία στο να αποκοιμηθούμε και να παραμείνουμε κοιμισμένοι. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, αλλά ένας από τους πιο συνηθισμένους είναι η δυσρύθμιση του νευρικού συστήματος.
Το νευρικό σύστημα είναι υπεύθυνο για τη ρύθμιση του κύκλου ύπνου-αφύπνισης του σώματος. Έτσι, όταν το νευρικό σύστημα είναι δυσρυθμισμένο, αυτός ο κύκλος διαταράσσεται, και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε δυσκολία στο να αποκοιμηθούμε και να παραμείνουμε κοιμισμένοι.
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν δυσρύθμιση του νευρικού συστήματος. Το άγχος είναι ένας από τους πιο συνηθισμένους παράγοντες. Όταν είμαστε αγχωμένοι, το σώμα μας απελευθερώνει ορμόνες που μπορούν να κάνουν πιο δύσκολο το να αποκοιμηθούμε. Άλλοι παράγοντες περιλαμβάνουν αλλαγές στο πρόγραμμα, καφεΐνη και αλκοόλ.
Τα καλά νέα είναι ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να βοηθήσετε στη ρύθμιση του νευρικού συστήματος και να βελτιώσετε τον ύπνο σας. Ένα από τα πιο σημαντικά πράγματα που μπορείτε να κάνετε είναι να εφαρμόσετε καλές συνήθειες ύπνου. Αυτό σημαίνει να δημιουργήσετε ένα περιβάλλον ύπνου που είναι σκοτεινό, ήσυχο και δροσερό. Είναι επίσης σοφό να αποφεύγετε τις οθόνες πριν τον ύπνο και να περιορίσετε την κατανάλωση καφεΐνης και αλκοόλ.
Εκτός από την εφαρμογή καλών συνηθειών ύπνου, μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε τεχνικές ηρεμίας όπως η γιόγκα, ο διαλογισμός ή το Τάι Τσι. Αυτές οι τεχνικές μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση του άγχους και να προάγουν μια αίσθηση ηρεμίας.
Με την εξισορρόπηση του νευρικού συστήματος, μπορείτε γρήγορα να βελτιώσετε τον ύπνο σας και τη συνολική σας υγεία.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.