Όπως συζητήσαμε στην Εβδομάδα 3 - το νευρικό σύστημα δίνει προτεραιότητα στην οικειότητα. Τι σημαίνει αυτό: η εδραίωση της νέας σας αίσθησης ισορροπίας από αυτό το πρόγραμμα διασφαλίζει ότι θα διαρκέσει μακροπρόθεσμα. Σε αυτό το σημείο, συνεχίστε να επιλύετε οποιαδήποτε αίσθηση δυσρύθμισης μέσω της εκπαίδευσης ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ και διατηρήστε τη συνέπεια μέχρι το νευρικό σύστημα να εξοικειωθεί με τις καταστάσεις Παιχνιδιού, Κοιλιακού Πνευμονογαστρικού και Ηρεμίας. Θα ανακεφαλαιώσουμε την κάθε μία παρακάτω.
Όπως έχουμε συζητήσει, η οικειότητα με αυτή την κατάσταση ενισχύεται καλύτερα μέσω της άσκησης και του κοινωνικού παιχνιδιού με άλλους.
Αυτή η κατάσταση ενισχύεται καλύτερα μέσω ασφαλούς κοινωνικοποίησης και ρουτινών αυτοφροντίδας - αφιερώστε χρόνο και για τα δύο αυτή την εβδομάδα για να συνεχίσετε να την εδραιώνετε.
Αυτό ενισχύεται καλύτερα μέσω φυσικών πρακτικών όπως ο διαλογισμός, η καταγραφή ημερολογίου, το Τάι Τσι και η γιόγκα. Συνεχίστε την πρακτική που έχετε βρει ότι ανταποκρίνεται καλύτερα το σώμα σας.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.