Όταν πρόκειται για τη διαχείριση του στρες, το παιχνίδι μπορεί να φαίνεται το τελευταίο πράγμα που θα βοηθούσε. Αλλά η έρευνα δείχνει ότι το παιχνίδι μπορεί πραγματικά να μας βοηθήσει να γίνουμε πιο ανθεκτικοί στην αντίδραση μάχης ή φυγής, να αξιοποιήσουμε τη δημιουργικότητα και να αισθανθούμε πιο ασφαλείς και ισορροπημένοι γύρω από τους άλλους.
Μέσω τακτικού Παιχνιδιού, ή ισορροπίας μεταξύ Κοιλιακού Πνευμονογαστρικού και Συμπαθητικού, το νευρικό μας σύστημα μαθαίνει να γίνεται πιο λεπτομερές και ανθεκτικό στην αντίδραση μάχης ή φυγής.
Αντί να πέφτει κατευθείαν από την κατάσταση ανάπαυσης και πέψης σε μια αντίδραση στρες, το παιχνίδι διδάσκει το νευρικό σύστημα να παραμένει ισορροπημένο, ανοιχτό και δημιουργικό, ακόμα και όταν αντιλαμβανόμαστε το στρες.
Το παιχνίδι επίσης μας βοηθά να αξιοποιήσουμε τη δημιουργικότητα. Η δημιουργικότητα μας επιτρέπει να βλέπουμε τον κόσμο με νέους τρόπους και να βρίσκουμε νέες λύσεις σε προβλήματα, και μπορεί επίσης να βοηθήσει στην ενίσχυση πιο θετικών και ελπιδοφόρων συναισθημάτων όταν μια λύση φαίνεται πάντα διαθέσιμη.
Τέλος, το παιχνίδι μας διδάσκει βελτιωμένη συναισθηματική ρύθμιση. Όταν αισθανόμαστε ασφαλείς και σίγουροι, είναι λιγότερο πιθανό να βιώσουμε αρνητικά συναισθήματα όπως ο φόβος και το άγχος. Μπορούμε επίσης να μάθουμε να εκφράζουμε τα συναισθήματά μας με πιο θετικούς τρόπους. Όλα αυτά τα οφέλη κάνουν το Παιχνίδι ένα βασικό εργαλείο για τη διαχείριση του στρες και την υποστήριξη ενός ισορροπημένου νευρικού συστήματος.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.