Όταν βρισκόμαστε σε καταστάσεις Συμπαθητικού, Υπερφόρτωσης ή Ραχιαίου Πνευμονογαστρικού, το σώμα μας επικεντρώνεται στην προσωπική μας επιβίωση (μάχη, φυγή ή πάγωμα). Αυτό σημαίνει ότι η ικανότητά μας να σχετιζόμαστε και να συνδεόμαστε με τον ερωτικό μας σύντροφο είναι περιορισμένη όταν βρισκόμαστε σε αυτές τις καταστάσεις.
Σε αυτές τις καταστάσεις, είναι πιο πιθανό να αντιλαμβανόμαστε τον σύντροφό μας ως μη ασφαλή, να επικοινωνούμε λανθασμένα μαζί του, να βιώνουμε συναισθηματικές αντιδράσεις και να αντιδρούμε από συναισθηματική θέση.
Τα καλά νέα είναι ότι μπορούμε να γίνουμε πιο αγαπητοί, συμπονετικοί, παιχνιδιάρικοι και ειρηνικοί στις ερωτικές μας σχέσεις όταν ρυθμίζουμε καθημερινά το νευρικό μας σύστημα και κάνουμε τα εξής.
Βρείτε ευκαιρίες να ενεργοποιήσετε το σύστημα κοινωνικής εμπλοκής και να συμμετάσχετε σε κοινωνικό πρόσωπο με πρόσωπο παιχνίδι με τον σύντροφό σας. Αυτό ενεργοποιεί το μέρος του νευρικού συστήματος που το σώμα συνδέει με την ασφάλεια και την ηρεμία - και θα χτίσει αντοχή στις συναισθηματικές αντιδράσεις.
Αφιερώστε χρόνο για αυτοφροντίδα για να μειώσετε το αλοστατικό φορτίο σας (βασικό επίπεδο στρες) και να μεταβείτε στις καταστάσεις Παιχνιδιού, Κοιλιακού Πνευμονογαστρικού ή Ηρεμίας.
Δημιουργήστε έναν ασφαλή χώρο στη σχέση σας για να μπορείτε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας με ασφάλεια (χωρίς να τα προβάλλετε στον σύντροφό σας), και να τα παρατηρεί ο σύντροφός σας. Αυτό διδάσκει στο σώμα σας ότι είναι ασφαλές να εκφράζουμε τα συναισθήματά μας και να δεχόμαστε αυτά του συντρόφου μας. Αυτό αποτρέπει το νευρικό σύστημα από το να μπει σε αντίδραση Ραχιαίου Πνευμονογαστρικού ή Συμπαθητικού.
Κάθε πρωί, ολοκληρώστε μια άσκηση BALANCE για να αποκτήσετε πρόσβαση στις καταστάσεις Παιχνιδιού, Κοιλιακού Πνευμονογαστρικού ή Ηρεμίας.
Όσο πιο ευέλικτο και ισορροπημένο είναι το νευρικό σύστημα, τόσο καλύτερα θα μπορεί να αυτορυθμίζεται - κάνοντας την ερωτική σχέση πιο απολαυστική.
Η Loren είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και Master Somatics + Business Coach με δεκαετή εμπειρία στην προπόνηση χιλιάδων πελατών παγκοσμίως.
Μετά από χρόνια χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και δυσλειτουργίας του νευρικού συστήματος μετά από μια απώλεια στην οικογένειά της, ξεκίνησε το NEUROFIT ως μια γρήγορη, αποτελεσματική και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.