Το κοινωνικό νευρικό σύστημα είναι το σύστημα νεύρων και νευρώνων που μας επιτρέπει να αλληλεπιδρούμε με άλλους. Είναι υπεύθυνο για την ικανότητά μας να επικοινωνούμε και να κατανοούμε τα συναισθήματα των άλλων. Το κοινωνικό νευρικό σύστημα είναι επίσης υπεύθυνο για την ικανότητά μας να ρυθμίζουμε τα συναισθήματά μας παρουσία άλλων.
Η συν-ρύθμιση είναι η διαδικασία με την οποία ρυθμίζουμε τα συναισθήματά μας σε απάντηση στα συναισθήματα των άλλων. Όταν βλέπουμε κάποιον που είναι χαρούμενος, τείνουμε να αισθανόμαστε κι εμείς χαρούμενοι. Όταν βλέπουμε κάποιον που είναι θυμωμένος, τείνουμε να αισθανόμαστε κι εμείς θυμωμένοι. Αυτό συμβαίνει επειδή το κοινωνικό νευρικό σύστημα μας επιτρέπει να κατανοούμε και να μοιραζόμαστε τα συναισθήματα των άλλων.
Οι κατοπτρικοί νευρώνες είναι ένας τύπος νευρώνα που είναι υπεύθυνος για την ικανότητά μας να κατανοούμε και να μοιραζόμαστε τα συναισθήματα των άλλων. Οι κατοπτρικοί νευρώνες ενεργοποιούνται όταν βλέπουμε κάποιον άλλο να εκτελεί μια ενέργεια, όπως το να φτάνει για ένα ποτήρι νερό. Επίσης ενεργοποιούνται όταν ακούμε κάποιον άλλο να εκτελεί μια ενέργεια, όπως το να χειροκροτεί. Οι κατοπτρικοί νευρώνες μας επιτρέπουν να κατανοούμε τα συναισθήματα των άλλων προσομοιώνοντας τις ενέργειες και τα συναισθήματα που βλέπουμε στους άλλους.
Οι κατοπτρικοί νευρώνες είναι ένα σημαντικό μέρος του κοινωνικού νευρικού συστήματος. Μας επιτρέπουν να κατανοούμε και να μοιραζόμαστε τα συναισθήματα των άλλων. Οι κατοπτρικοί νευρώνες μας επιτρέπουν επίσης να ρυθμίζουμε τα δικά μας συναισθήματα. Όταν βλέπουμε κάποιον που είναι θυμωμένος, τείνουμε να αισθανόμαστε κι εμείς θυμωμένοι. Αυτό συμβαίνει επειδή οι κατοπτρικοί νευρώνες μας επιτρέπουν να κατανοούμε και να μοιραζόμαστε τα συναισθήματα των άλλων.
Η συν-ρύθμιση είναι σημαντική όταν επαναφέρουμε την ισορροπία στο νευρικό σύστημα, επειδή το Κοινωνικό Νευρικό Σύστημα ενεργοποιείται κυρίως με αυτόν τον τρόπο όταν βρισκόμαστε παρουσία άλλων. Πολλές θεραπευτικές μέθοδοι συχνά αποτυγχάνουν επειδή δεν λαμβάνουν υπόψη αυτό, και η ομαδική θεραπεία είναι συχνά αισθητά πιο αποτελεσματική για τον ίδιο λόγο. Είμαστε θεμελιωδώς κοινωνικά όντα, και το νευρικό σύστημα είναι σχεδιασμένο να ρυθμίζεται από την παρουσία των άλλων όσο και από τον εαυτό μας.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.