Όταν βιώνουμε άγχος, στρες ή υπερφόρτωση, συχνά αυτό συμβαίνει επειδή το νευρικό μας σύστημα είναι δυσρυθμισμένο. Αυτό σημαίνει ότι το συμπαθητικό νευρικό σύστημα (SNS) είναι ενεργοποιημένο περισσότερο από το παρασυμπαθητικό νευρικό σύστημα (PNS).
Το SNS είναι υπεύθυνο για την αντίδραση "μάχης ή φυγής", που είναι η φυσική αντίδραση του σώματός μας σε αντιληπτό κίνδυνο. Αυτή η αντίδραση έχει σχεδιαστεί για να μας βοηθήσει να προστατευτούμε από τον κίνδυνο.
Ωστόσο, όταν το SNS είναι συνεχώς ενεργοποιημένο, μπορεί να οδηγήσει σε μια σειρά προβλημάτων, όπως άγχος, στρες και υπερφόρτωση. Αυτό συμβαίνει επειδή το SNS δεν είναι σχεδιασμένο να είναι συνεχώς ενεργοποιημένο. Όταν αυτό συμβαίνει, το σώμα μας απελευθερώνει ορμόνες στρες, όπως η κορτιζόλη και η νορεπινεφρίνη. Με την πάροδο του χρόνου, η απελευθέρωση αυτών των ορμονών στρες μπορεί να ενισχυθεί και να οδηγήσει σε χρόνιο στρες.
Ευτυχώς, τα συναισθήματα άγχους, στρες και υπερφόρτωσης μπορούν να μειωθούν με τη ρύθμιση του νευρικού συστήματος. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω καθημερινών πρακτικών παιχνιδιού, άσκησης και ηρεμίας που ενισχύουν το PNS, και με τη μείωση πρόσθετων πηγών στρες όπως επιβλαβείς ουσίες, αγχωτικό διαδικτυακό περιεχόμενο και κοινωνική κόπωση.
Με αυτόν τον τρόπο, μπορούμε να αποτρέψουμε αυτά τα συναισθήματα από το να γίνουν χρόνια, να μειώσουμε την έντασή τους όταν εμφανίζονται, να βοηθήσουμε το σώμα μας να επαναφέρει την ισορροπία του και να βελτιώσουμε τη συνολική ποιότητα ζωής μας.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.