Η Κατάσταση του Ραχιαίου Πνευμονογαστρικού Νεύρου είναι μια αντίδραση που συμβαίνει όταν αισθανόμαστε υπερβολικά φορτισμένοι, αγχωμένοι ή απειλούμενοι. Είναι ο τρόπος του σώματός μας να μας λέει να "παγώσουμε" ή να "απενεργοποιηθούμε" για να προστατευτούμε.
Όταν βρισκόμαστε στην Κατάσταση του Ραχιαίου Πνευμονογαστρικού Νεύρου, ο καρδιακός μας ρυθμός επιβραδύνεται, η αρτηριακή μας πίεση πέφτει και η αναπνοή μας γίνεται ρηχή. Αυτό συμβαίνει επειδή το σώμα μας ανακατευθύνει το αίμα και το οξυγόνο μακριά από τα άκρα μας και προς τα ζωτικά μας όργανα. Αυτή η αντίδραση έχει σκοπό να μας βοηθήσει να εξοικονομήσουμε ενέργεια ώστε να επιβιώσουμε σε μια αγχωτική κατάσταση.
Ωστόσο, η Κατάσταση του Ραχιαίου Πνευμονογαστρικού Νεύρου μπορεί επίσης να είναι επιζήμια για την υγεία μας. Όταν βρισκόμαστε σε αυτή την κατάσταση, το ανοσοποιητικό μας σύστημα καταστέλλεται και είμαστε πιο ευάλωτοι σε ασθένειες. Με την πάροδο του χρόνου, η Κατάσταση του Ραχιαίου Πνευμονογαστρικού Νεύρου μπορεί να οδηγήσει σε άγχος, κατάθλιψη και άλλα προβλήματα ψυχικής υγείας.
Ευτυχώς, υπάρχουν τρόποι να δημιουργήσουμε λειτουργική αντίσταση στην Κατάσταση του Ραχιαίου Πνευμονογαστρικού Νεύρου. Η καθημερινή πρακτική της Ηρεμίας ενεργοποιεί τόσο τις αντιδράσεις του Κοιλιακού Πνευμονογαστρικού όσο και του Ραχιαίου Πνευμονογαστρικού Νεύρου και επικοινωνεί στο νευρικό σύστημα ότι αυτή η κατάσταση είναι ασφαλής να βιωθεί, μειώνοντας τη συνολική ένταση. Επιπλέον, το παιχνίδι και οι ασκήσεις ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να βγάλουν το σώμα από αυτή την αντίδραση, προσθέτοντας ενέργεια μέσω της ενεργοποίησης της Συμπαθητικής (μάχη ή φυγή) ενέργειας.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.