Όταν αισθανόμαστε απειλή, το συμπαθητικό νευρικό μας σύστημα ενεργοποιείται αυτόματα για να μας βοηθήσει να αμυνθούμε. Αυτό συχνά αναφέρεται ως η αντίδραση μάχης ή φυγής.
Κατά τη διάρκεια της αντίδρασης μάχης ή φυγής, το σώμα μας απελευθερώνει μια έκρηξη αδρεναλίνης και άλλων ορμονών. Αυτές οι ορμόνες αυξάνουν τον καρδιακό μας ρυθμό και την αρτηριακή πίεση, και μας δίνουν επίσης μια έκρηξη ενέργειας. Αυτή η επιπλέον ενέργεια είναι αυτό που χρειαζόμαστε είτε για να πολεμήσουμε ή να αντιμετωπίσουμε την απειλή, είτε για να τρέξουμε μακριά από αυτήν.
Η αντίδραση μάχης ή φυγής είναι ένας μηχανισμός επιβίωσης που έχει εξελιχθεί με την πάροδο του χρόνου. Στο παρελθόν, βοήθησε τους προγόνους μας να επιβιώσουν από επιθέσεις άγριων ζώων. Σήμερα, μας βοηθά να επιβιώσουμε από αγχωτικά γεγονότα όπως τροχαία ατυχήματα, απόπειρες ληστείας και άλλες επικίνδυνες καταστάσεις.
Αν και η αντίδραση μάχης ή φυγής είναι ένας χρήσιμος μηχανισμός επιβίωσης, μπορεί επίσης να γίνει προβληματικός. Αν είμαστε συνεχώς αγχωμένοι, το σώμα μας μπορεί να παραμείνει σε κατάσταση υψηλής εγρήγορσης, κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα υγείας. Επομένως, είναι σημαντικό να χτίσουμε ανθεκτικότητα στην συμπαθητική αντίδραση, για να διασφαλίσουμε ότι ενεργοποιείται μόνο σε πραγματικές απειλές.
Το χτίσιμο αυτής της ανθεκτικότητας γίνεται πιο αποτελεσματικά μέσω του Παιχνιδιού, το οποίο είναι μια μικτή κατάσταση που συνδυάζει τα Κοιλιακά Πνευμονογαστρικά και Συμπαθητικά Νευρικά Συστήματα. Όταν ασχολούμαστε με το παιχνίδι, βοηθάμε το σώμα μας να μάθει πώς να ρυθμίζει την αντίδραση μάχης ή φυγής, ώστε να ενεργοποιείται μόνο όταν είμαστε πραγματικά σε κίνδυνο.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.