Οι θετικές επιπτώσεις των ανθρώπων που είναι πιο κοντά μας στο νευρικό σύστημα είναι πολλές. Μπορούν να μας βοηθήσουν να νιώσουμε αγαπημένοι, υποστηριζόμενοι και ασφαλείς, να μας προσφέρουν μια αίσθηση του ανήκειν και σκοπού, και επίσης να μας βοηθήσουν να μάθουμε και να αναπτυχθούμε.
Όταν νιώθουμε θρεμμένοι και υποστηριζόμενοι από φίλους και οικογένεια, νιώθουμε πιο σίγουροι και ικανοί - και αυτό αντανακλάται στη συνολική ισορροπία του νευρικού συστήματος. Αυτό οφείλεται στο φαινόμενο της συναισθηματικής μετάδοσης - την αυτόματη διαδικασία του νευρικού συστήματος να απορροφά τα συναισθήματα και τα συστήματα πεποιθήσεων αυτών με τους οποίους περνάμε τον περισσότερο χρόνο.
Ωστόσο, η συναισθηματική μετάδοση λειτουργεί και αντίστροφα - οι αρνητικές επιπτώσεις των ανθρώπων που είναι πιο κοντά μας και δεν μας θρέφουν μπορούν επίσης να απορροφηθούν από το νευρικό σύστημα. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε αισθήματα ανασφάλειας, άγχους και ακόμη και κατάθλιψης αν συντονιζόμαστε με ανθρώπους που μας κάνουν να νιώθουμε εξαντλημένοι και κουρασμένοι. Συχνά τα συναισθήματα δεν είναι καν δικά μας, αλλά τα έχουμε απορροφήσει από αυτούς γύρω μας.
Αυτό το φαινόμενο συχνά αποκαλείται στην κοινωνία ως το φαινόμενο του "ενεργειακού βαμπίρ". Είναι ενδιαφέρον ότι υπάρχει επιστημονική βάση για αυτό - και βρίσκεται στο νευρικό σύστημα.
Επομένως, είναι σημαντικό να είμαστε ενήμεροι για τις συναισθηματικές καταστάσεις αυτών γύρω μας και να επιλέγουμε τις σχέσεις μας σοφά. Όταν περιβαλλόμαστε από ανθρώπους που μας θρέφουν, το νευρικό μας σύστημα το αντανακλά αυτό, και είναι πιο πιθανό να νιώθουμε χαρούμενοι και υγιείς σε όλες τις πτυχές της ζωής.
Η Loren είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και Master Somatics + Business Coach με δεκαετή εμπειρία στην προπόνηση χιλιάδων πελατών παγκοσμίως.
Μετά από χρόνια χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και δυσλειτουργίας του νευρικού συστήματος μετά από μια απώλεια στην οικογένειά της, ξεκίνησε το NEUROFIT ως μια γρήγορη, αποτελεσματική και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.