Το να θέτουμε όρια με τους άλλους δεν είναι μόνο ωφέλιμο για το νευρικό μας σύστημα, αλλά και για τη συνολική μας υγεία και ευεξία. Όταν θέτουμε όρια, μπορούμε να προστατευτούμε από τη συναισθηματική μετάδοση, την αντίδραση του ραχιαίου πνευμονογαστρικού και την αντίδραση του συμπαθητικού συστήματος.
Η συναισθηματική μετάδοση είναι η τάση των συναισθημάτων να είναι μεταδοτικά. Όταν βρισκόμαστε κοντά σε κάποιον που είναι θυμωμένος ή αναστατωμένος, είναι πιο πιθανό να γίνουμε κι εμείς θυμωμένοι ή αναστατωμένοι. Αυτό συμβαίνει επειδή καθρεφτίζουμε τα συναισθήματα των γύρω μας. Θέτοντας όρια, μπορούμε να προστατευτούμε από το να επηρεαστούμε από τα αρνητικά συναισθήματα των άλλων και να διατηρήσουμε την καθαρότητα.
Όταν δεν θέτουμε όρια, η δυσαρέσκεια συσσωρεύεται, η οποία βραχυπρόθεσμα οδηγεί στην αντίδραση μάχης ή φυγής του συμπαθητικού συστήματος. Αυτή η αντίδραση χαρακτηρίζεται από αύξηση του καρδιακού ρυθμού και της αρτηριακής πίεσης, και μπορεί να οδηγήσει σε άγχος και πανικό. Μακροπρόθεσμα, η αδιέξοδη οργή οδηγεί στην αντίδραση του ραχιαίου πνευμονογαστρικού, καθώς επικοινωνούμε στο νευρικό μας σύστημα ότι δεν είναι ασφαλές να θέτουμε όρια. Αυτή η αντίδραση χαρακτηρίζεται από απενεργοποίηση, αποσύνδεση, μείωση του καρδιακού ρυθμού και της αρτηριακής πίεσης, και μπορεί να οδηγήσει σε χρόνια κόπωση, κατάθλιψη και κοινωνική απόσυρση.
Ως εκ τούτου, η θέσπιση ορίων είναι απαραίτητη για τη διατήρηση της υγείας του νευρικού μας συστήματος - μπορούμε να προστατευτούμε από τη συναισθηματική μετάδοση, την αντίδραση του ραχιαίου πνευμονογαστρικού και την αντίδραση του συμπαθητικού συστήματος. Όταν το κάνουμε, διοχετεύουμε τον θυμό μας σε αυτοσυμπόνια, διατηρώντας ένα ισορροπημένο και ρυθμισμένο νευρικό σύστημα ως αποτέλεσμα.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.