Το εντερικό νευρικό σύστημα (ENS) είναι ένα πολύπλοκο δίκτυο νευρώνων που καλύπτει το γαστρεντερικό (GI) σύστημα από τον οισοφάγο μέχρι το ορθό. Το ENS είναι υπεύθυνο για την κινητικότητα και τις εκκριτικές λειτουργίες του γαστρεντερικού συστήματος. Συχνά αναφέρεται ως ο «εγκέφαλος στο έντερο» επειδή είναι ικανό να λειτουργεί ανεξάρτητα και μπορεί να ρυθμίζει τη λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος σε απόκριση τοπικών και συστημικών σημάτων.
Το ENS νευρώνεται από το πνευμονογαστρικό νεύρο, το οποίο μεταδίδει πληροφορίες από τον εγκέφαλο στο έντερο, και από συμπαθητικά και παρασυμπαθητικά νεύρα, τα οποία ρυθμίζουν τη λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος σε απόκριση τοπικών σημάτων. Το ENS επηρεάζεται επίσης από το μικροβίωμα του εντέρου, που είναι η κοινότητα των μικροβίων που κατοικούν στο γαστρεντερικό σύστημα. Το μικροβίωμα του εντέρου είναι σημαντικό για την ανάπτυξη και τη λειτουργία του ENS.
Ο άξονας εντέρου-εγκεφάλου είναι η οδός επικοινωνίας μεταξύ του εγκεφάλου και του εντέρου. Ο άξονας εντέρου-εγκεφάλου είναι σημαντικός για τη ρύθμιση της λειτουργίας του γαστρεντερικού συστήματος, του μεταβολισμού και της ανοσολογικής λειτουργίας. Επίσης, εμπλέκεται στην ανάπτυξη άγχους και κατάθλιψης.
Δεδομένου ότι το ENS ρυθμίζει την παραγωγή πάνω από το 90% της σεροτονίνης του σώματος (μιας κύριας ορμόνης σταθεροποίησης της διάθεσης), η υγεία του εντέρου παίζει σημαντικό ρόλο στη συνολική συναισθηματική ευεξία. Το ENS, το μικροβίωμα του εντέρου και ο άξονας εντέρου-εγκεφάλου είναι όλα διασυνδεδεμένα και παίζουν σημαντικούς ρόλους στην υγεία και τη λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος και στη συνολική υγεία.
Ο Andrew είναι συν-διευθύνων σύμβουλος στο NEUROFIT και απόφοιτος του Caltech με 10 χρόνια εμπειρίας στην τεχνολογία και τα προϊόντα, επηρεάζοντας εκατομμύρια ζωές στη NASA, το Snapchat, το Headspace, το Κέντρο Συναισθηματικής Νοημοσύνης του Yale και τις δικές του startups ευεξίας.
Μετά από δύο δεκαετίες χρόνιου άγχους, εξουθένωσης και C-PTSD, ξεκίνησε το NEUROFIT για να παρέχει μια αποτελεσματική, βασισμένη σε δεδομένα και προσβάσιμη λύση σε αυτές τις προκλήσεις.